تبلیغات
راهنمای دوره آموزشی خدمت سربازی - باید ها و نباید های دوره آموزشی

باید ها و نباید های دوره آموزشی

نویسنده : محسن قریوند Mohsen Gharivand پنجشنبه 16 تیر 1390 07:06 ب.ظ  •   

به نام خدای بخشنده مهربان

مقدمه

توی هیچ کدوم از تصمیمات زندگیمان مشورت نمی کنیم ولی موقع خدمت رفتن که میشه نظر و تجربه هزاران نفر را بررسی می کنیم آخرش هم که بالاخره دفترچه را ارسال می کنیم. من سعی کردم تا در این مقاله از پیش از دوره آموزشی تا پس از آن تمام تجربیات خودم را بنویسم تا آمادگی لازم را برای رفتن داشته باشید. من در نیروی انتظامی خدمت کرده ام اما از پسر خاله ام که در ارتش خدمت کرده هم کمک گرفته ام تا مطالبی که می نویسم فقط محدود به یک ارگان خاص نباشد و بتوان آن را مورد استفاده عمومی قرار داد.

خواهشی که از شما دارم این است که گول بعضی سایت ها مبنی بر فروش سی دی یا جزوات دور زدن خدمت را نخورید چرا که من خودم یکی از آنها را تهیه کردم وقتی جزوه به دستم رسید دیدم با آنچه تبلغ کرده بودند زمین تا آسمان فرق می کرد که در همان حال چند فحش نثارشان کردم.

---------------------------------------------------------------------------------------

نرم افزار حسابداری کندوحساب :

یک نرم افزار خرید ، فروش و مدیریت خدمات با محیط کاربری بسیار آسان اما حرفه ای

برای دانلود دموی رایگان بر روی لینک روبرو کلیک کنید:         www.candohesab.ir

 

 

توصیه های من در دوره آموزشی:

هشدار: پیش از ارسال دفترچه و تنها زمانی که تصمیم گرفته اید به خدمت بروید، شدیدا به دنبال یک راه برای اینکه اولا در نیروی سپاه جذب شوید و ثانیا در شهر خود خدمت کنید باشید. من نیروی انتظامی افتادم که نه صبح داریم نه شب. تازه هزار کیلو متر هم از شهر خودم فاصله دارم. در حالی که امکان خدمت در سپاه (در سپاه خدمت به صورت شیفت اداری است) در شهر خودم برایم فراهم بود، گفتم بذار شانسم را امتحان کنم که نتیجه اش شد این.

1- اگر یکی از شرایط ازدواج، پدر فوتی، تحت پوشش کمیته یا بهزیستی و پدر جانبازی را دارید حتما نامه ای برای مرکز آموزشی خود به همراهتان ببرید تا دیگر دست به دامان این و آن برای تهیه آنها نشوید. اغلب از خود مرکز آموزش فرمی به نام فرم مستثنیات به شما داده می شود تا آنرا به نهاد مربوطه ببرید و مهر و امضا شده برگردانید. که اینکار به جهت اینکه در استان خودتان خدمت کنید مورد استفاده قرار می گیرد.

2- اگر امکان گرفتن کسری خدمت با شرایطی که در دفترچه هم آمده برایتان فراهم است حتما اقدامات لازم را انجام دهید. البته در سال 1390 گفته شده که دیگر از این حرف ها خبری نخواهد بود و همه مثل یک مرد 18 تا 24 ماه خدمت کنند.

3- از شرکت (تعاونی) مسافربری خود آموزشگاه حدالامکان استفاده نکنید چرا که از اتوبوس های قدیمی استفاده می کنند. قول اتوبوس اسکانیا را به ما دادند و هزینه آنرا گرفتند موقع رفتن (دقیقه90) ما را سوار اتوبوس ولوو درب و داغون کردند که وسط راه هم خراب شد وکلی معطل شدیم. ترمینال شهر بروید همانجا بهترین اتوبوس را در اختیارتان خواهند گذاشت.

4- در هفته یکبار پست خواهید داشت به مدت 24 ساعت. به این شکل که دو ساعت نگهبانی می دهید و چهار ساعت استراحت می کنید. به راحتی شب ها پست نروید و بخوابید ولی اگر بفهمند برایتان پست تنبیهی می نویسند اما ارزش خوابیدن را دارد. به هیچ عنوان نترسید و اگرنه پشیمان خواهید شد. فقط یادتان باشد با پاسبخش از قبل هماهنگی کنید. در کل دوره دو یا سه بار شما را به همیاری خواهند برد که در واقع حمالی کنید سعی کنید آنرا بپیچانید من را دوبار بردند گفتم دفعه سوم می پیچونم دیگه دفعه سومی وجود نداشت که پشیمون شدم.

5- با خودتان پلیر پخش موسیقی ببرید هرچند بردن آن غیر قانونی است ولی اگر بگیرند زیاد اذیت نمی کنند. باید حواستان باشد دیده نشوید. زیاد سخت نگیرید و با خودتان یکی ببرید خواهید دید که دوره را بریتان لذت بخش تر می سازد. این نکته را بدانید که بعضی ها به وسایل شما علاقه مند می شوند و ممکن است موبایتان را از آن خودشان کنند که در آن وقت دیگر دستتان به هیج جا بند نیست و اگر به کسی بگویید اول از شما می پرسند که به چه حقی با خودتان موبایل آوردید.

6- یکسری افراد  همیشه با عنوان جاسوس و آدم فروش وجود دارد. سعی کنید این افراد را شناسایی کنید و مراقبشان باشید چرا که گاهی برای فقط خود شیرینی هم دوره ای هایشان را می فروشند.

7- بیش از 15 هزار تومان نقدینگی نداشته باشید چرا که دزد همه جا هست. پولهایتان را در کارت عابربانک واریز کنید و هرگاه نیاز داشتید در خود مرکز آموزش خودپرداز برای گرفتن وجه وجود دارد. از خود گروهان ما یک نفر 100 هزار تومان گم کرد که اگر پشت گوشش را دید آن پول را هم پیدا کرد.8- روز اول به شما لباس و وسایلتان را می دهند. اگر لباسهایتان بزرگ یا کوچک بود با دیگران آنها را عوض کنید وگرنه مجبورید هزینه ی زیادی را برای کوتاه یا خریدن لباس هم اندازه تان بپردازید. روز اول من این کار را نکردم ده هزار تومان هزینه خیاطی لباس هام شد. 


بر روی وسایل مورد نیاز کلیک کنید:

 

 

وسایل مورد نیاز:

در دوره آموزشی یکسری وسایل با عنوان استحقاقی به شما تعلق می گیرد که خیلی ها فکر می کنند همان کافی خواهد بود ولی اینطور نیست. من در اینجا وسایل استحقاقی شما و انچه را خودتان باید ببرید به شما خواهم گفت. فکر نکنید وسایلی که در زیر نوشته ام یک کامیون می شود، باور کنید بیشتر از یک ساک جا نمی گیرد. امتحان کنید!

 

استحقاقی ها: بلوز و شلوار کار کلاه کار- اورکت (در فصل سرما) جوراب کمربند با قلاب پوتین پلیور- زیر پیراهن لباس گرم زمستانی- شورت- محلفه- دمپایی-بالش- جانماز ومهر- پتوی سربازی-کیسه انفرادی- حوله حمام- حوله دستی-جعبه واکس- شامپو-خمیردندان-مسواک-صابون-واکس- قند- چای- دستکش کلاه بافتنی(کرکی) می باشند.

 

 

آنچه باید همراهتان ببرید:

لباس گرم

در زمستان در مناطق سردسیر از این مورد قافل نشوید چرا که بعضی شبها نگهبانی یا گشتی خواهید داشت.

لباس شخصی، لباس زیر

لباس خانگی را همراه خودتان ببرید چون در آسایشگاه از پوشیدن آنها لذت خواهید برد. لباس شیک به شما احساس خاصی خواهد داد. بعد از مدتی از یک نوع لباس پوشیدن خسته خواهید شد.   

نخ و سوزن

به دلیل فعالیت زیادی که در دوره آموزشی خواهید داشت احتمال پاره شدن لباستان وجود دارد. نخ را به رنگ مشکی یا سبز یشمی (همرنگ لباس خدمت) ببرید.

حوله حمام، لیف، صابون، شامپو و...

وسایل حمام را حتما با خود ببرید چرا که معمولا 15 تا 20 روز بعد به شما خواهند داد و مجبور خواهید بود در این مدت به حمام نروید دلیل دوم کیفیت بسیار پایین آنها است که خواهید دید.

ژیلت 

بردن ژیلت بلامانع است خیالتان راحت چون من با خودم بردم و دوستانم هم داشتند ولی درباره تیغ مطمئن نیستم.

مسواک و خمیردندان

این جزء استحقاقی شما خواهد بود ولی به دو دلیل بالا اگر خواستید همراه خودتان ببرید.

پودر لباسشویی و مایع ظرف شویی

این دو را می توانید درون قوطی خالی نوشابه های کوچک بریزید تا به راحتی بتوانید آنها را حمل کنید.

مایع دستشویی

می توانید از صابون هم استفاده کنید ولی صابون چون خیس می شود نگهداری آن قدری سخت است و البته مایع بهداشتی تر هم هست.

ناخن گیر

جز وسایل استحقاقی شما نیست پس حتما همراه خودتان ببرید.

دستمال کاغذی

بردن یک جعبه یا یک رول دستمال کاغذی را به شما توصیه می کنم چرا که خریدن دستمال های کوچک از بوفه اصلا مقرون به صرفه نیست و گاهی نیاز به دستمال دارید و بوفه بسته است.

کرم نرم کننده و ضد آفتاب و ژل ضدافونی دست

در زمستان کرم نرم کننده پوست شما را علاوه بر جلوگیری از خشکی زدگی گرم نگه خواهد داشت و کرم ضد آفتاب محافظ خوبی در تابستان است که نباید از هیچ یک قافل شوید و از ژل هم زمانی که امکان شست و شوی دستانتان وجود ندارد می توانید استفاده کنید.  

اسپری و انواع عطر

مخصوصا در فصل تابستان به خاطر تحرک زیاد بوی بد می گیرید و امکان حمام روزانه برایتان وجود ندارد پس حتما همراه خودتان داشته باشید. نگران نباشید بردن هرگونه عطر نه تنها مانعی ندارد بلکه از بابت بردن آن از شما تشکر هم خواهند کرد.

وسایل کمک های اولیه و قرص ها

بردن چسب زخم و باند توصیه می شود چرا که زمانی که یک زخم کوچک برداشتید نمی توانید به بهداری (درمانگاه) بروید و باید به نحوی خود درمانی کنید. قرص سرماخوردگی و از همه مهمتر استامینوفن را فراموش نکنید. در دوره ما سرماخوردگی شایع شده بود و من هم مستثنی نبودم. با وجود اینکه مرتب قرص و شربت سرماخوردگی می خوردم تاثیری نداشت یک شربت گیاهی تهیه کردم که واقعا تاثیر زیادی داشت.

نبات

در هنگام رفتن تب و لرز شدیدی داشتم که هوای سرد هم دوچندانش کرده بود وقتی برای استراحت از اتوبوس پیاده شدم یک لیوان چای خریدم که تصادفا در آن نبات وجود داشت به ثانیه نکشید که حالم خوب شد و بعد از یک ساعت از گرما عرق هم می کردم. فراموش نکنید که همه بیماریها یا تب گرم دارند یا تب سرد که گرمی را با سردی و سردی را با گرمی درمان می کنند.

بسکویت، کیک، نان خرمایی و...

بردن هرگونه خوراکی ساخته شده از آرد به عنوان میان وعده واقعا لازم است چرا که صبحانه را ساعت 5 صبح می خورید و نهار را ساعت 1 بعد از ظهر و با توجه به فعالیت زیادی که دارید بسیار مورد نیاز خواهد بود. هرچند آنجا بوفه دارد ولی چنگی به دل نمی زند.

میوه و آب میوه

خواص میوه به خصوص ویتامین ث آن از هیچکس پوشیده نیست و توصیه می کنم میوه یا کمپوت میوه (مثل کمپوت آناناس یا هر چیز دیگر) را با خود ببرید چون آنجا خبری از میوه یا میوه فروشی نیست اگر هم بدهند هفته ای یک دانه سهم خواهید داشت.

تخمه، پسته و به کلی خشکبار

هر هفته یک بار (در 24 ساعت، 2 ساعت نگهبانی 4 ساعت استراحت) نگهبانی خواهید داشت. علاوه براین گشتی هم که 3 ساعت از شب است در هر ماه یکبار خواهید داشت. به این ترتیب خودتان به اهمیت خشکبار به خصوص تخمه پی خواهید برد.

شکلات و خرما

خرما یک غذای کامل است که متابولیسم بدن را بالا می برد و باعث می شود همواره پر انرژی باشید. خرمای خشک را به راحتی می توانید در جیب خود بریزید و در طی آموزش اگر ضعف کردید از آن بخورید.

در صورتی خرما به دلایلی نبردید با خودتان یک بسته شکلات ببرید.

چای، لیوان و فلاسک انفرادی

چایی که در آنجا به شما می دهند بسیار بد مزه است. پیشنهاد می کنم یک بسته چای کیسه ای(حداکثر 1000 تومان) تهیه کنید و به جای چای آب جوش بگیرید. لیوان استیل با در پوش پلاستیکی مشکی در بازار فراوان است که یکی از آنها را می توانید تهیه کنید و با خود ببرید. لیوان شیشه ای با خود نبرید پشیمانتان می کند.

چاقو میوه خوری، قاشق

چاقو و قاشق را حتما با خودتان ببرید. من قاشق نبردم تا دو روز با دست غذا می خوردم که بوفه قاشق آورد و رفتم از آن قاشق خریدم. چاقوی میوه خوری بردن بلامانع است کل گروه ما و چند گروه دیگر از من چاقو می گرفتند تا پیاز یا پنیر یا هر چیز دیگری که به چاقو نیاز بود را ببرند. خودکفا باشید و به دیگران التماس نکنید.

بشقاب و ظرف یکبار مصرف

به شما ظروفی به نام یقلوی یا سلف می دهند که مجبورید بعد از غذا صبح و ظهر و شب آنرا بشویید. با بردن ظرف یکبار مصرف دیگر نگران شستن ظرف نخواهید بود و بعد از خوردن غذا آنرا دور می اندازید. تنبلی نکنید، بخرید و با خودتان ببرید خواهید دید که زمان استراخت شما خود به خود بیشتر از بقیه خواهد بود.

دربازکن قوطی

یکی خریدم ولی گفتم اگر آنجا کنسرو بدهند حتما باز شده می دهند و آنرا با خودم نبردم. همان روز اول نهار یک کنسرو باز نشده ماهی به من دادند که کلی به این و آن رو زدم تا در قوطی بازکنشان را به من بدهند. در هفته چند بار به شما تن ماهی (شام) می دهند علاوه بر آن برای باز کردن قوطی کمپوت به آن نیاز خواهید داشت.

قفل

به شما کمد هایی داده می شود تا وسایل خود را در آن نگه دارید. با خودتان قفل های درست و حسابی ببرید تا یه وقتی کسی سر وسایلتان نرود. بعضی قفل ها کلیدهای مشابه دارند، حواستان باشد.

خودکار، دفتر

خودکار و دفتری که در بوفه آنجا می فروشند کیفیت پایین و اعصاب خردکنی دارد پس حتما با خودتان ببرید.

ماژیک و غلطگیر

با استفاده از این دو روی وسایل به خصوص دمپایی هایتان شماره یا نامتان را بنویسید وگرنه فاتحه شان را باید بخوانید.نوشتن شماره یا نام روی دیگر وسایل توصیه می شود، چون طرف از پتوش خوشش نمیاد آنرا با پتوی شما عوض می کنه! این اتفاق برای خودم افتاد هر چی هم گفتم که کی پتوش رنگش عوض شده از دیوارهای آنجا صدا در می آمد از هیچکس صدا نمی آمد. حالا باز خوبه ندزدیدنش!

دفتر خاطرات

من خودم از این چیزا خوشم نمیاد ولی چون می دیدم بچه ها مجبور بودن از بوفه آن دفترهای خاطرات به درد نخور را تهیه کنند پیشنهاد می کنم با خودتان ببرید حتی اگر 1 درصد احتمال می دید دلتان بخواهد دیگران برایتان خاطره بنویسند. چرا که آخر دوره از بس همه می خرند و می نویسند شما هم جو می گیرتتان. 

 

 

 

کتاب و مطالعه:

در هفته های اول اینقدر خسته می شوید که حوصله خواندن کتاب را نخواهید داشت و تا به شما استراحت می دهند فقط می خواهید بخوابید ولی پس از مدتی وضعیت تغییر می کند و پیشنهاد می کنم چند مجله همراه خود ببرید چرا که گشت و گذار در آن راحت تر می باشد.

 

 

 

بدانید که ...

اکثر دوستان که می خواهند به خدمت سربازی بروند یک ترس بزرگ از اینکه چه بر سرشان خواهد آمد دارند. اگر تصمیم به رفتن گرفته اید این چند نکته را مد نظر داشته باشید:

1- خودتان را برای خدمت در سیستان و بلوچستان  و یا نقاط صفر مرزی  و شرایط بد آب و هوا آماده کنید. نمی خواهم منفی گرا باشم ولی این جمله را که می گویند: "خونه خاله که نمی روی" را از همین الان برای خودتان جا بیاندازید.

2- شاید نتوانم بگویم شما که مسلمان هستید ولی می گویم شما که خدا را می پرستید از چه چیز دیگر می ترسید وقتی می گویید خدایا به تو توکل کرده ام. اگر به فکر پارتی باشید که صحبت من با شما نیست ولی کسانی که فقط خدا را دارند پس بر او اعتماد کنند. آیا وقتی در کتاب مقدس می خوانید که خدا می گوید از من بترس آیا پیش خود می گویید خدا چه ظالمانه چنین حرفی را زده یا می گویید خدا خواسته ترسم را متوجه او کنم تا چیزی برای ترسیدن دیگر وجود نداشته باشد.

دوستان عزیز خدمت یک دوره کوتاه و گذرا در زندگی شماست که برای مدتی از آنچه دارید دور بمانید تا قدر زندگیتان را بیشتر بدانید ولی متاسفانه وقتی سربازی تمام شد و یک هفته گذشت باز تبدیل به همان آدم دو سال پیش می شوید.

در طول خدمت بعضی ها می گویند دلم برای مادر یا پدر یا هر شخص دیگری تنگ می شود ولی در کمال تعجبتان باید بگویم بیشتر از مادر دلتان برای خودتان تنگ می شود چون می بینید آن کسی که بوده اید دیگر نیستید و یک فرد جدید با زندگی جدید هستید. باز هم از شما خواهش می کنم از خدمت یک غول نسازید آن را یک مرحله ای برای تغییر بدانید. همانطور که خدا می گوید من سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهم مگر آنکه خود آن قوم تغییر کنند.

ترس مدت هاست در دل جوانان ایرانی راه پیدا کرده و فقط معادلات روزانه را می بینند. قدری هم توکل صادقانه لازم است آنوقت می بینید آن قدر که فکر می کردید دشوار نیست. هرجا کم آوردید که نه همه جا فقط از خدا کمک بخواهید.

 

خدمت سربازی در دیگر کشور ها

این لینک شامل مقررات سربازی در دیگر کشور ها می باشد.

 

این شعر مولوی را هیچ گاه فراموش نکنید:

این همه هیچ است چون می بگذرد            تخت و بخت و امر و نهی و گیر و دار

آن قسمت "امر و نهی و گیر و دار" برای شما گفته شده. موفق و سربلند باشید.

 

    آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 02:31 ب.ظ

شنبه 16 تیر 1397 05:57 ق.ظ
سلام من ۴/۱۹ افتادم زابل کسی هست اونجا افتاده باشه ...اگه هست تماس بگیره ممنون میشم
09382394494
دوشنبه 21 خرداد 1397 08:33 ب.ظ
من دوس پسرم ۱۹خردادرف سربازی میتونم زنگ بزنم پادگان؟؟
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:46 ب.ظ

Great material. Regards.
legalidad de comprar cialis tadalafil 10 mg comprar cialis navarr cialis 5 mg scheda tecnica price cialis per pill cialis vs viagra cialis generika in deutschland kaufen acheter du cialis a geneve cialis soft tabs for sale we recommend cialis best buy
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 06:37 ق.ظ
من اعزامم زده یک چهار نود و هفت
کد سخا هم زده ۳۷
که میشه پادگان عجب شیر
کیا افتادن اونجا
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 08:11 ب.ظ
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as
I provide credit and sources bback to your weblog?My blog is in the exact same area of interest as yourrs aand my visjtors would definitely benefit from some
of the information you present here. Please let me know if this ok with you.

Cheers!
شنبه 22 اردیبهشت 1397 01:19 ق.ظ
микрозайм на карту украина
де вигідно взяти кредит готівкою
кредит онлайн 24 часа в сутки украина
займ на карту срочно без отказа с 18 лет украина
кредиты всем без отказа
кредит онлайн без відмов
рейтинг кредитов онлайн
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:40 ب.ظ

Nicely put. Kudos.
cialis flussig cialis manufacturer coupon non 5 mg cialis generici cialis in sconto cialis pills in singapore cialis 5 mg para diabeticos only best offers cialis use overnight cialis tadalafil generic for cialis cialis generico
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 10:43 ق.ظ
эспандер ленточный купить
купить резинку для фитнеса днепр
лента эспандер для фитнеса
купить фитнес резинки в украине
резиновая петля киев
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 01:42 ق.ظ

You mentioned this superbly!
buy cheap viagra online with prescription order viagra online usa viagra on prescription uk is it legal to buy viagra how can i buy viagra without seeing a doctor where can i buy viagra pills viagra pharmacy online viagra online rx buy viagra from uk do you need a prescription to buy viagra
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 01:12 ق.ظ

Well spoken without a doubt. .
viagra online pharmacy viagra buy viagra buy viagra online discount viagra pharmacy uk buy viagra cheap uk buy generic viagra usa viagra order online get a viagra prescription online pharmacy online buy viagra overnight shipping how to get prescription viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:53 ب.ظ

Regards, Awesome stuff!
buy viagra overnight shipping buy sildenafil tablets online cheap viagra online pharmacy viagra with a prescription get a prescription online for viagra buy viagra pharmacy order viagra usa where do i buy viagra online buy herbal viagra online viagra dosage
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:53 ب.ظ

You actually suggested it fantastically!
buy generic viagra online without prescription buy viagra online with a prescription canadian viagra buying viagra online without prescription is sildenafil generic viagra to buy generic viagra uk pharmacy order viagra online without a prescription how do i buy viagra buy cheap viagra uk
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:33 ب.ظ

You revealed this effectively!
sildenafil and viagra buy viagra online no rx where can u buy viagra online cheap viagra prescription viagra uk buy viagra alternative generic levitra sildenafil generic uk how do i buy viagra online sildenafil to buy
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:22 ق.ظ

You expressed it wonderfully!
buy viagra sildenafil online buying viagra online uk buy viagra cheap prices order viagra buy prescription viagra online how can i buy viagra online buy viagra prescription online buy viagra online overnight delivery how can i buy viagra without seeing a doctor how to get cheap viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:16 ق.ظ

Nicely put. Cheers!
buy viagra online price where can i buy viagra without buy viagra in pharmacy buy viagra online with paypal buy viagra now how can i buy viagra buy viagra online from canada where to buy generic viagra online safest place to buy viagra online buy generic viagra online usa
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:16 ق.ظ

Kudos! Great stuff!
viagra cheap levitra viagra online pharmacy usa where to buy generic viagra best buy for viagra sildenafil sildenafil buy viagra from canada where to buy viagra online safely buying viagra online from canada rx online get online prescription for viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:13 ق.ظ

Appreciate it! Loads of material!

buy real viagra online without prescription viagra for men buy viagra without buy viagra pharmacy how do i get viagra with a prescription online pharmacy generic viagra where can i buy viagra online pharmacy viagra online buy generic viagra with paypal viagra buy online
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:13 ق.ظ

You said it nicely.!
buying viagra can you buy viagra over the counter price of viagra uk viagra to buy online cost of viagra cheap generic viagra online uk buy viagra usa online buy viagra with no prescription buy viagra online forum get viagra prescription
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:09 ق.ظ

Many thanks! Good stuff.
pharmacy order online blue pills buy viagra at walmart where can i buy cheap viagra online buy viagra online with prescription buy generic viagra with paypal cheapest viagra online pharmacy get viagra buy generic viagra online sildenafil
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:09 ق.ظ

Amazing many of excellent facts!
where can i get viagra prescription viagra pharmacy viagra buy brand viagra online without prescription buy generic viagra without prescription buy viagra online generic viagra pharmacy viagra online pharmacy viagra buy canada viagra where to purchase viagra order viagra online cheap online viagra prescription
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:08 ق.ظ

Wonderful data, Regards!
can you really buy viagra online buy viagra uk buy sildenafil tablets order online pharmacy online purchase viagra order sildenafil online uk buy generic viagra online cheap buy viagra canada online buy viagra online no rx buy cheap viagra uk
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:08 ق.ظ

Wow many of fantastic advice!
online sildenafil uk how to purchase viagra online viagra from pharmacy buy viagra brand buy viagra online without buy viagra online how to get cheap viagra is buying viagra online legal buy viagra internet order viagra no prescription
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:59 ق.ظ

Terrific facts, Thanks a lot!
viagra buy online usa where can i buy viagra online uk where to buy viagra pills buy sildenafil tablets online buy viagra uk pharmacy prices for viagra where to buy viagra in stores buy viagra online overnight delivery getting viagra online can i buy viagra without a prescription
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:59 ق.ظ

You expressed that terrifically!
viagra buy viagra online uk next day delivery buy viagra online canada buy brand viagra sildenafil without prescription uk buying viagra online buy viagra online paypal buy viagra uk cheap buy viagra overnight delivery where to buy viagra from
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:58 ق.ظ

You have made your point quite effectively.!
how do i buy viagra buy viagra online ireland online viagra cheap viagra super active were to buy viagra viagra generic online pharmacy can you buy viagra at the store buy generic viagra online without prescription buy viagra canada online how to buy viagra without seeing a doctor
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:56 ق.ظ

Valuable forum posts. Thanks a lot.
buy viagra cheap cheapest generic viagra uk buy female viagra uk is buying viagra online legal can u buy viagra over the counter how old do you have to be to buy viagra buy viagra where prices for viagra viagra with a prescription buy viagra uk pharmacy
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:56 ق.ظ

Whoa all kinds of amazing facts.
cheap generic viagra online pharmacy viagra uk prescription is buying viagra online legal buy viagra online with prescription buy viagra brand buy viagra discount buy viagra professional generic sildenafil online pharmacy levitra get viagra online prescription
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:56 ق.ظ

With thanks! Quite a lot of write ups!

buy viagra from india best place to buy online viagra viagra buy viagra buy viagra online generic cheap viagra tablets buy viagra online uk no prescription get viagra prescription viagra for men low price viagra viagra cheap online
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:55 ق.ظ

Superb data, Many thanks!
buy viagra online usa buy viagra pharmacy order viagra usa order sildenafil online uk where to buy viagra over the counter viagra order uk online pharmacy buy viagra online without rx buy cheap viagra online with prescription buy viagra at walmart
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:54 ق.ظ

Really all kinds of great facts!
viagra where to buy where to buy generic viagra online sildenafil online uk cheap online viagra where can i buy viagra cheap were to buy viagra cheapest place to buy viagra online buy generic viagra paypal buy real viagra online usa viagra rx online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30