تبلیغات
راهنمای دوره آموزشی خدمت سربازی - باید ها و نباید های دوره آموزشی

باید ها و نباید های دوره آموزشی

نویسنده : محسن قریوند Mohsen Gharivand پنجشنبه 16 تیر 1390 06:06 ب.ظ  •   

به نام خدای بخشنده مهربان

مقدمه

توی هیچ کدوم از تصمیمات زندگیمان مشورت نمی کنیم ولی موقع خدمت رفتن که میشه نظر و تجربه هزاران نفر را بررسی می کنیم آخرش هم که بالاخره دفترچه را ارسال می کنیم. من سعی کردم تا در این مقاله از پیش از دوره آموزشی تا پس از آن تمام تجربیات خودم را بنویسم تا آمادگی لازم را برای رفتن داشته باشید. من در نیروی انتظامی خدمت کرده ام اما از پسر خاله ام که در ارتش خدمت کرده هم کمک گرفته ام تا مطالبی که می نویسم فقط محدود به یک ارگان خاص نباشد و بتوان آن را مورد استفاده عمومی قرار داد.

خواهشی که از شما دارم این است که گول بعضی سایت ها مبنی بر فروش سی دی یا جزوات دور زدن خدمت را نخورید چرا که من خودم یکی از آنها را تهیه کردم وقتی جزوه به دستم رسید دیدم با آنچه تبلغ کرده بودند زمین تا آسمان فرق می کرد که در همان حال چند فحش نثارشان کردم.

---------------------------------------------------------------------------------------

نرم افزار حسابداری کندوحساب :

یک نرم افزار خرید ، فروش و مدیریت خدمات با محیط کاربری بسیار آسان اما حرفه ای

برای دانلود دموی رایگان بر روی لینک روبرو کلیک کنید:         www.candohesab.ir

 

 

توصیه های من در دوره آموزشی:

هشدار: پیش از ارسال دفترچه و تنها زمانی که تصمیم گرفته اید به خدمت بروید، شدیدا به دنبال یک راه برای اینکه اولا در نیروی سپاه جذب شوید و ثانیا در شهر خود خدمت کنید باشید. من نیروی انتظامی افتادم که نه صبح داریم نه شب. تازه هزار کیلو متر هم از شهر خودم فاصله دارم. در حالی که امکان خدمت در سپاه (در سپاه خدمت به صورت شیفت اداری است) در شهر خودم برایم فراهم بود، گفتم بذار شانسم را امتحان کنم که نتیجه اش شد این.

1- اگر یکی از شرایط ازدواج، پدر فوتی، تحت پوشش کمیته یا بهزیستی و پدر جانبازی را دارید حتما نامه ای برای مرکز آموزشی خود به همراهتان ببرید تا دیگر دست به دامان این و آن برای تهیه آنها نشوید. اغلب از خود مرکز آموزش فرمی به نام فرم مستثنیات به شما داده می شود تا آنرا به نهاد مربوطه ببرید و مهر و امضا شده برگردانید. که اینکار به جهت اینکه در استان خودتان خدمت کنید مورد استفاده قرار می گیرد.

2- اگر امکان گرفتن کسری خدمت با شرایطی که در دفترچه هم آمده برایتان فراهم است حتما اقدامات لازم را انجام دهید. البته در سال 1390 گفته شده که دیگر از این حرف ها خبری نخواهد بود و همه مثل یک مرد 18 تا 24 ماه خدمت کنند.

3- از شرکت (تعاونی) مسافربری خود آموزشگاه حدالامکان استفاده نکنید چرا که از اتوبوس های قدیمی استفاده می کنند. قول اتوبوس اسکانیا را به ما دادند و هزینه آنرا گرفتند موقع رفتن (دقیقه90) ما را سوار اتوبوس ولوو درب و داغون کردند که وسط راه هم خراب شد وکلی معطل شدیم. ترمینال شهر بروید همانجا بهترین اتوبوس را در اختیارتان خواهند گذاشت.

4- در هفته یکبار پست خواهید داشت به مدت 24 ساعت. به این شکل که دو ساعت نگهبانی می دهید و چهار ساعت استراحت می کنید. به راحتی شب ها پست نروید و بخوابید ولی اگر بفهمند برایتان پست تنبیهی می نویسند اما ارزش خوابیدن را دارد. به هیچ عنوان نترسید و اگرنه پشیمان خواهید شد. فقط یادتان باشد با پاسبخش از قبل هماهنگی کنید. در کل دوره دو یا سه بار شما را به همیاری خواهند برد که در واقع حمالی کنید سعی کنید آنرا بپیچانید من را دوبار بردند گفتم دفعه سوم می پیچونم دیگه دفعه سومی وجود نداشت که پشیمون شدم.

5- با خودتان پلیر پخش موسیقی ببرید هرچند بردن آن غیر قانونی است ولی اگر بگیرند زیاد اذیت نمی کنند. باید حواستان باشد دیده نشوید. زیاد سخت نگیرید و با خودتان یکی ببرید خواهید دید که دوره را بریتان لذت بخش تر می سازد. این نکته را بدانید که بعضی ها به وسایل شما علاقه مند می شوند و ممکن است موبایتان را از آن خودشان کنند که در آن وقت دیگر دستتان به هیج جا بند نیست و اگر به کسی بگویید اول از شما می پرسند که به چه حقی با خودتان موبایل آوردید.

6- یکسری افراد  همیشه با عنوان جاسوس و آدم فروش وجود دارد. سعی کنید این افراد را شناسایی کنید و مراقبشان باشید چرا که گاهی برای فقط خود شیرینی هم دوره ای هایشان را می فروشند.

7- بیش از 15 هزار تومان نقدینگی نداشته باشید چرا که دزد همه جا هست. پولهایتان را در کارت عابربانک واریز کنید و هرگاه نیاز داشتید در خود مرکز آموزش خودپرداز برای گرفتن وجه وجود دارد. از خود گروهان ما یک نفر 100 هزار تومان گم کرد که اگر پشت گوشش را دید آن پول را هم پیدا کرد.8- روز اول به شما لباس و وسایلتان را می دهند. اگر لباسهایتان بزرگ یا کوچک بود با دیگران آنها را عوض کنید وگرنه مجبورید هزینه ی زیادی را برای کوتاه یا خریدن لباس هم اندازه تان بپردازید. روز اول من این کار را نکردم ده هزار تومان هزینه خیاطی لباس هام شد. 


بر روی وسایل مورد نیاز کلیک کنید:

 

 

وسایل مورد نیاز:

در دوره آموزشی یکسری وسایل با عنوان استحقاقی به شما تعلق می گیرد که خیلی ها فکر می کنند همان کافی خواهد بود ولی اینطور نیست. من در اینجا وسایل استحقاقی شما و انچه را خودتان باید ببرید به شما خواهم گفت. فکر نکنید وسایلی که در زیر نوشته ام یک کامیون می شود، باور کنید بیشتر از یک ساک جا نمی گیرد. امتحان کنید!

 

استحقاقی ها: بلوز و شلوار کار کلاه کار- اورکت (در فصل سرما) جوراب کمربند با قلاب پوتین پلیور- زیر پیراهن لباس گرم زمستانی- شورت- محلفه- دمپایی-بالش- جانماز ومهر- پتوی سربازی-کیسه انفرادی- حوله حمام- حوله دستی-جعبه واکس- شامپو-خمیردندان-مسواک-صابون-واکس- قند- چای- دستکش کلاه بافتنی(کرکی) می باشند.

 

 

آنچه باید همراهتان ببرید:

لباس گرم

در زمستان در مناطق سردسیر از این مورد قافل نشوید چرا که بعضی شبها نگهبانی یا گشتی خواهید داشت.

لباس شخصی، لباس زیر

لباس خانگی را همراه خودتان ببرید چون در آسایشگاه از پوشیدن آنها لذت خواهید برد. لباس شیک به شما احساس خاصی خواهد داد. بعد از مدتی از یک نوع لباس پوشیدن خسته خواهید شد.   

نخ و سوزن

به دلیل فعالیت زیادی که در دوره آموزشی خواهید داشت احتمال پاره شدن لباستان وجود دارد. نخ را به رنگ مشکی یا سبز یشمی (همرنگ لباس خدمت) ببرید.

حوله حمام، لیف، صابون، شامپو و...

وسایل حمام را حتما با خود ببرید چرا که معمولا 15 تا 20 روز بعد به شما خواهند داد و مجبور خواهید بود در این مدت به حمام نروید دلیل دوم کیفیت بسیار پایین آنها است که خواهید دید.

ژیلت 

بردن ژیلت بلامانع است خیالتان راحت چون من با خودم بردم و دوستانم هم داشتند ولی درباره تیغ مطمئن نیستم.

مسواک و خمیردندان

این جزء استحقاقی شما خواهد بود ولی به دو دلیل بالا اگر خواستید همراه خودتان ببرید.

پودر لباسشویی و مایع ظرف شویی

این دو را می توانید درون قوطی خالی نوشابه های کوچک بریزید تا به راحتی بتوانید آنها را حمل کنید.

مایع دستشویی

می توانید از صابون هم استفاده کنید ولی صابون چون خیس می شود نگهداری آن قدری سخت است و البته مایع بهداشتی تر هم هست.

ناخن گیر

جز وسایل استحقاقی شما نیست پس حتما همراه خودتان ببرید.

دستمال کاغذی

بردن یک جعبه یا یک رول دستمال کاغذی را به شما توصیه می کنم چرا که خریدن دستمال های کوچک از بوفه اصلا مقرون به صرفه نیست و گاهی نیاز به دستمال دارید و بوفه بسته است.

کرم نرم کننده و ضد آفتاب و ژل ضدافونی دست

در زمستان کرم نرم کننده پوست شما را علاوه بر جلوگیری از خشکی زدگی گرم نگه خواهد داشت و کرم ضد آفتاب محافظ خوبی در تابستان است که نباید از هیچ یک قافل شوید و از ژل هم زمانی که امکان شست و شوی دستانتان وجود ندارد می توانید استفاده کنید.  

اسپری و انواع عطر

مخصوصا در فصل تابستان به خاطر تحرک زیاد بوی بد می گیرید و امکان حمام روزانه برایتان وجود ندارد پس حتما همراه خودتان داشته باشید. نگران نباشید بردن هرگونه عطر نه تنها مانعی ندارد بلکه از بابت بردن آن از شما تشکر هم خواهند کرد.

وسایل کمک های اولیه و قرص ها

بردن چسب زخم و باند توصیه می شود چرا که زمانی که یک زخم کوچک برداشتید نمی توانید به بهداری (درمانگاه) بروید و باید به نحوی خود درمانی کنید. قرص سرماخوردگی و از همه مهمتر استامینوفن را فراموش نکنید. در دوره ما سرماخوردگی شایع شده بود و من هم مستثنی نبودم. با وجود اینکه مرتب قرص و شربت سرماخوردگی می خوردم تاثیری نداشت یک شربت گیاهی تهیه کردم که واقعا تاثیر زیادی داشت.

نبات

در هنگام رفتن تب و لرز شدیدی داشتم که هوای سرد هم دوچندانش کرده بود وقتی برای استراحت از اتوبوس پیاده شدم یک لیوان چای خریدم که تصادفا در آن نبات وجود داشت به ثانیه نکشید که حالم خوب شد و بعد از یک ساعت از گرما عرق هم می کردم. فراموش نکنید که همه بیماریها یا تب گرم دارند یا تب سرد که گرمی را با سردی و سردی را با گرمی درمان می کنند.

بسکویت، کیک، نان خرمایی و...

بردن هرگونه خوراکی ساخته شده از آرد به عنوان میان وعده واقعا لازم است چرا که صبحانه را ساعت 5 صبح می خورید و نهار را ساعت 1 بعد از ظهر و با توجه به فعالیت زیادی که دارید بسیار مورد نیاز خواهد بود. هرچند آنجا بوفه دارد ولی چنگی به دل نمی زند.

میوه و آب میوه

خواص میوه به خصوص ویتامین ث آن از هیچکس پوشیده نیست و توصیه می کنم میوه یا کمپوت میوه (مثل کمپوت آناناس یا هر چیز دیگر) را با خود ببرید چون آنجا خبری از میوه یا میوه فروشی نیست اگر هم بدهند هفته ای یک دانه سهم خواهید داشت.

تخمه، پسته و به کلی خشکبار

هر هفته یک بار (در 24 ساعت، 2 ساعت نگهبانی 4 ساعت استراحت) نگهبانی خواهید داشت. علاوه براین گشتی هم که 3 ساعت از شب است در هر ماه یکبار خواهید داشت. به این ترتیب خودتان به اهمیت خشکبار به خصوص تخمه پی خواهید برد.

شکلات و خرما

خرما یک غذای کامل است که متابولیسم بدن را بالا می برد و باعث می شود همواره پر انرژی باشید. خرمای خشک را به راحتی می توانید در جیب خود بریزید و در طی آموزش اگر ضعف کردید از آن بخورید.

در صورتی خرما به دلایلی نبردید با خودتان یک بسته شکلات ببرید.

چای، لیوان و فلاسک انفرادی

چایی که در آنجا به شما می دهند بسیار بد مزه است. پیشنهاد می کنم یک بسته چای کیسه ای(حداکثر 1000 تومان) تهیه کنید و به جای چای آب جوش بگیرید. لیوان استیل با در پوش پلاستیکی مشکی در بازار فراوان است که یکی از آنها را می توانید تهیه کنید و با خود ببرید. لیوان شیشه ای با خود نبرید پشیمانتان می کند.

چاقو میوه خوری، قاشق

چاقو و قاشق را حتما با خودتان ببرید. من قاشق نبردم تا دو روز با دست غذا می خوردم که بوفه قاشق آورد و رفتم از آن قاشق خریدم. چاقوی میوه خوری بردن بلامانع است کل گروه ما و چند گروه دیگر از من چاقو می گرفتند تا پیاز یا پنیر یا هر چیز دیگری که به چاقو نیاز بود را ببرند. خودکفا باشید و به دیگران التماس نکنید.

بشقاب و ظرف یکبار مصرف

به شما ظروفی به نام یقلوی یا سلف می دهند که مجبورید بعد از غذا صبح و ظهر و شب آنرا بشویید. با بردن ظرف یکبار مصرف دیگر نگران شستن ظرف نخواهید بود و بعد از خوردن غذا آنرا دور می اندازید. تنبلی نکنید، بخرید و با خودتان ببرید خواهید دید که زمان استراخت شما خود به خود بیشتر از بقیه خواهد بود.

دربازکن قوطی

یکی خریدم ولی گفتم اگر آنجا کنسرو بدهند حتما باز شده می دهند و آنرا با خودم نبردم. همان روز اول نهار یک کنسرو باز نشده ماهی به من دادند که کلی به این و آن رو زدم تا در قوطی بازکنشان را به من بدهند. در هفته چند بار به شما تن ماهی (شام) می دهند علاوه بر آن برای باز کردن قوطی کمپوت به آن نیاز خواهید داشت.

قفل

به شما کمد هایی داده می شود تا وسایل خود را در آن نگه دارید. با خودتان قفل های درست و حسابی ببرید تا یه وقتی کسی سر وسایلتان نرود. بعضی قفل ها کلیدهای مشابه دارند، حواستان باشد.

خودکار، دفتر

خودکار و دفتری که در بوفه آنجا می فروشند کیفیت پایین و اعصاب خردکنی دارد پس حتما با خودتان ببرید.

ماژیک و غلطگیر

با استفاده از این دو روی وسایل به خصوص دمپایی هایتان شماره یا نامتان را بنویسید وگرنه فاتحه شان را باید بخوانید.نوشتن شماره یا نام روی دیگر وسایل توصیه می شود، چون طرف از پتوش خوشش نمیاد آنرا با پتوی شما عوض می کنه! این اتفاق برای خودم افتاد هر چی هم گفتم که کی پتوش رنگش عوض شده از دیوارهای آنجا صدا در می آمد از هیچکس صدا نمی آمد. حالا باز خوبه ندزدیدنش!

دفتر خاطرات

من خودم از این چیزا خوشم نمیاد ولی چون می دیدم بچه ها مجبور بودن از بوفه آن دفترهای خاطرات به درد نخور را تهیه کنند پیشنهاد می کنم با خودتان ببرید حتی اگر 1 درصد احتمال می دید دلتان بخواهد دیگران برایتان خاطره بنویسند. چرا که آخر دوره از بس همه می خرند و می نویسند شما هم جو می گیرتتان. 

 

 

 

کتاب و مطالعه:

در هفته های اول اینقدر خسته می شوید که حوصله خواندن کتاب را نخواهید داشت و تا به شما استراحت می دهند فقط می خواهید بخوابید ولی پس از مدتی وضعیت تغییر می کند و پیشنهاد می کنم چند مجله همراه خود ببرید چرا که گشت و گذار در آن راحت تر می باشد.

 

 

 

بدانید که ...

اکثر دوستان که می خواهند به خدمت سربازی بروند یک ترس بزرگ از اینکه چه بر سرشان خواهد آمد دارند. اگر تصمیم به رفتن گرفته اید این چند نکته را مد نظر داشته باشید:

1- خودتان را برای خدمت در سیستان و بلوچستان  و یا نقاط صفر مرزی  و شرایط بد آب و هوا آماده کنید. نمی خواهم منفی گرا باشم ولی این جمله را که می گویند: "خونه خاله که نمی روی" را از همین الان برای خودتان جا بیاندازید.

2- شاید نتوانم بگویم شما که مسلمان هستید ولی می گویم شما که خدا را می پرستید از چه چیز دیگر می ترسید وقتی می گویید خدایا به تو توکل کرده ام. اگر به فکر پارتی باشید که صحبت من با شما نیست ولی کسانی که فقط خدا را دارند پس بر او اعتماد کنند. آیا وقتی در کتاب مقدس می خوانید که خدا می گوید از من بترس آیا پیش خود می گویید خدا چه ظالمانه چنین حرفی را زده یا می گویید خدا خواسته ترسم را متوجه او کنم تا چیزی برای ترسیدن دیگر وجود نداشته باشد.

دوستان عزیز خدمت یک دوره کوتاه و گذرا در زندگی شماست که برای مدتی از آنچه دارید دور بمانید تا قدر زندگیتان را بیشتر بدانید ولی متاسفانه وقتی سربازی تمام شد و یک هفته گذشت باز تبدیل به همان آدم دو سال پیش می شوید.

در طول خدمت بعضی ها می گویند دلم برای مادر یا پدر یا هر شخص دیگری تنگ می شود ولی در کمال تعجبتان باید بگویم بیشتر از مادر دلتان برای خودتان تنگ می شود چون می بینید آن کسی که بوده اید دیگر نیستید و یک فرد جدید با زندگی جدید هستید. باز هم از شما خواهش می کنم از خدمت یک غول نسازید آن را یک مرحله ای برای تغییر بدانید. همانطور که خدا می گوید من سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهم مگر آنکه خود آن قوم تغییر کنند.

ترس مدت هاست در دل جوانان ایرانی راه پیدا کرده و فقط معادلات روزانه را می بینند. قدری هم توکل صادقانه لازم است آنوقت می بینید آن قدر که فکر می کردید دشوار نیست. هرجا کم آوردید که نه همه جا فقط از خدا کمک بخواهید.

 

خدمت سربازی در دیگر کشور ها

این لینک شامل مقررات سربازی در دیگر کشور ها می باشد.

 

این شعر مولوی را هیچ گاه فراموش نکنید:

این همه هیچ است چون می بگذرد            تخت و بخت و امر و نهی و گیر و دار

آن قسمت "امر و نهی و گیر و دار" برای شما گفته شده. موفق و سربلند باشید.

 

    آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 01:31 ب.ظ

جمعه 23 آذر 1397 08:32 ق.ظ
Its such as you read my thoughts! You appear to know a lot about this,
such as you wrote the book in it or something.
I think that you simply could do with a few p.c.

to drive the message house a bit, but other than that, this is fantastic blog.
An excellent read. I will definitely be back.
پنجشنبه 22 آذر 1397 03:37 ق.ظ
I could not refrain froim commenting. Very well written!
چهارشنبه 21 آذر 1397 05:37 ق.ظ
Excellent post. Iwill bee dealing with many of these issues as well..
سه شنبه 20 آذر 1397 04:16 ب.ظ
I will right away clutch your rss as I can't find
your email subscription link or newsletter service.
Do you have any? Please permit me know so that I could subscribe.
Thanks.
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:03 ب.ظ
These bonuses are offered to the situation you will must remain in the game and proceed enjoying without trying to keep the game
with only your benefit quantity.
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:48 ب.ظ
It is perfect tiime to make a few plans for thhe future and it is time to be happy.
I've learn this put up and if I could I wish to recommend
you some fascinating things or advice. Perhaps you could write
next articles regarding this article. I desire to learn even more things approximately it!
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:10 ب.ظ
Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am trying to find things to
improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:41 ق.ظ

Awesome content, Thanks!
overnight cialis tadalafil acheter cialis meilleur pri cialis 5mg billiger cialis side effects cialis canada buy cialis online cialis for sale cialis generico lilly price cialis best calis
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:12 ق.ظ

Wonderful content. Kudos!
cialis price in bangalore generic cialis with dapoxetine cialis venta a domicilio cialis 30 day trial coupon we like it safe cheap cialis cialis canadian drugs tadalafil tablets prices for cialis 50mg buy cialis online nz comprar cialis navarr
سه شنبه 13 آذر 1397 09:39 ب.ظ

Thanks! A lot of postings.

5 mg cialis pharmacie en ligne cialis kaufen venta cialis en espaa cialis 10 doctissimo cialis wir preise cialis pills boards cialis from canada cialis generico online cialis sans ordonnance warnings for cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 11:06 ب.ظ

Amazing write ups. Thanks a lot.
legalidad de comprar cialis cialis rezeptfrei preis cialis 20mg schweiz what is cialis cialis name brand cheap we choice cialis uk only now cialis for sale in us india cialis 100mg cost try it no rx cialis cialis prices in england
دوشنبه 12 آذر 1397 08:32 ب.ظ
I've read several just right stuff here. Certainly price bookmarking
for revisiting. I wonder how much effort you set to create this type of excellent informative web site.
یکشنبه 11 آذر 1397 10:33 ب.ظ

You made your point!
opinioni cialis generico cialis diario compra tesco price cialis cialis professional yohimbe cialis australian price cialis pills cialis qualitat what is cialis how do cialis pills work we choice free trial of cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 07:03 ب.ظ
Neat blog! Is your theme custom made or did you download it
frrom somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my
blog jump out. Please let me know where yoou got your design. Thhank you
یکشنبه 11 آذر 1397 09:36 ق.ظ

Awesome write ups. Kudos.
cialis 20mg prix en pharmacie comprar cialis navarr cialis uk we choice cialis pfizer india cialis patentablauf in deutschland try it no rx cialis cialis in sconto achat cialis en suisse cialis online napol prices for cialis 50mg
شنبه 10 آذر 1397 09:29 ق.ظ

Awesome content. Kudos!
cialis kamagra levitra enter site natural cialis we recommend cheapest cialis female cialis no prescription viagra or cialis click here to buy cialis cialis 20 mg best price cialis efficacit cialis super kamagra cialis 20 mg cost
جمعه 9 آذر 1397 02:05 ب.ظ
Do you have a spam problem on this site; I also am
a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are
looking to exchange techniques with others, why not shoot me an e-mail
if interested.
جمعه 9 آذر 1397 10:16 ق.ظ

Regards! An abundance of postings.

weblink price cialis cialis billig generic cialis with dapoxetine cialis from canada cialis authentique suisse cialis daily reviews interactions for cialis we choice cialis pfizer india 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 5 mg effetti collateral
جمعه 9 آذر 1397 07:17 ق.ظ
Your style is unique compared to other people I've read stuff from.

Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I'll just book mark this site.
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:12 ب.ظ

You mentioned it terrifically!
enter site natural cialis cialis en mexico precio cialis generico milano buy online cialis 5mg cialis italia gratis deutschland cialis online cialis soft tabs for sale cialis vs viagra discount cialis click now buy cialis brand
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:53 ق.ظ

Many thanks! Lots of advice!

cost of cialis per pill venta cialis en espaa cialis taglich tesco price cialis buy cialis online cialis et insomni cialis online nederland cialis usa cost cialis 20 mg best price cilas
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:13 ب.ظ

You made your position extremely clearly..
how does cialis work we recommend cialis info cialis generico postepay cialis generico postepay cialis sans ordonnance cialis 10 doctissimo ou trouver cialis sur le net cialis 5mg when can i take another cialis buying cialis on internet
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:57 ق.ظ
I have read some excellent stuff here. Certainly
price bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt
you put to create this type of great informative website.
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:30 ق.ظ
Do you have a spam issue on this website; I also
am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have developed some nice
practices and we are looking to swap techniques with other folks, please
shoot me an email if interested.
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:29 ق.ظ
Remarkable things here. I am very satisfied to look your article.
Thank you so much and I'm having a look ahead to touch you.
Will you please drop me a mail?
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:21 ق.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd
certainly donate to this outstanding blog! I guess for now
i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed
to my Google account. I look forward to new updates and
will talk about this website with my Facebook group. Talk soon!
سه شنبه 6 آذر 1397 08:14 ق.ظ
This is the part of my site where I list all of the expired domains from sites that
I scrape. I scrape the most popular sites on the
internet to produce lists of expired domains. All the lists are free, and I try to update
them as often as possible.
سه شنبه 6 آذر 1397 06:58 ق.ظ
Howdy! I know this is somewhat off-topic however I had to ask. Does running a well-established blog such as yours require a large amount of work? I'm completely new to writing a blog but I do write in my diary daily. I'd like to start a blog so I can share my own experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!
شنبه 3 آذر 1397 07:21 ب.ظ
Are you in the mood for a little blonde visual satisfaction?
If so, then you really need to take a look at http://www.camgirl.pw/miss_ksu/ She
is the type of girl who knows how to put some led in a man’s pencil.
شنبه 3 آذر 1397 10:38 ق.ظ
Lovely just what I was looking for. Thanks to the author for
taking his time on this one.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30