تبلیغات
راهنمای دوره آموزشی خدمت سربازی - باید ها و نباید های دوره آموزشی

باید ها و نباید های دوره آموزشی

نویسنده : محسن قریوند Mohsen Gharivand پنجشنبه 16 تیر 1390 06:06 ب.ظ  •   

به نام خدای بخشنده مهربان

مقدمه

توی هیچ کدوم از تصمیمات زندگیمان مشورت نمی کنیم ولی موقع خدمت رفتن که میشه نظر و تجربه هزاران نفر را بررسی می کنیم آخرش هم که بالاخره دفترچه را ارسال می کنیم. من سعی کردم تا در این مقاله از پیش از دوره آموزشی تا پس از آن تمام تجربیات خودم را بنویسم تا آمادگی لازم را برای رفتن داشته باشید. من در نیروی انتظامی خدمت کرده ام اما از پسر خاله ام که در ارتش خدمت کرده هم کمک گرفته ام تا مطالبی که می نویسم فقط محدود به یک ارگان خاص نباشد و بتوان آن را مورد استفاده عمومی قرار داد.

خواهشی که از شما دارم این است که گول بعضی سایت ها مبنی بر فروش سی دی یا جزوات دور زدن خدمت را نخورید چرا که من خودم یکی از آنها را تهیه کردم وقتی جزوه به دستم رسید دیدم با آنچه تبلغ کرده بودند زمین تا آسمان فرق می کرد که در همان حال چند فحش نثارشان کردم.

---------------------------------------------------------------------------------------

نرم افزار حسابداری کندوحساب :

یک نرم افزار خرید ، فروش و مدیریت خدمات با محیط کاربری بسیار آسان اما حرفه ای

برای دانلود دموی رایگان بر روی لینک روبرو کلیک کنید:         www.candohesab.ir

 

 

توصیه های من در دوره آموزشی:

هشدار: پیش از ارسال دفترچه و تنها زمانی که تصمیم گرفته اید به خدمت بروید، شدیدا به دنبال یک راه برای اینکه اولا در نیروی سپاه جذب شوید و ثانیا در شهر خود خدمت کنید باشید. من نیروی انتظامی افتادم که نه صبح داریم نه شب. تازه هزار کیلو متر هم از شهر خودم فاصله دارم. در حالی که امکان خدمت در سپاه (در سپاه خدمت به صورت شیفت اداری است) در شهر خودم برایم فراهم بود، گفتم بذار شانسم را امتحان کنم که نتیجه اش شد این.

1- اگر یکی از شرایط ازدواج، پدر فوتی، تحت پوشش کمیته یا بهزیستی و پدر جانبازی را دارید حتما نامه ای برای مرکز آموزشی خود به همراهتان ببرید تا دیگر دست به دامان این و آن برای تهیه آنها نشوید. اغلب از خود مرکز آموزش فرمی به نام فرم مستثنیات به شما داده می شود تا آنرا به نهاد مربوطه ببرید و مهر و امضا شده برگردانید. که اینکار به جهت اینکه در استان خودتان خدمت کنید مورد استفاده قرار می گیرد.

2- اگر امکان گرفتن کسری خدمت با شرایطی که در دفترچه هم آمده برایتان فراهم است حتما اقدامات لازم را انجام دهید. البته در سال 1390 گفته شده که دیگر از این حرف ها خبری نخواهد بود و همه مثل یک مرد 18 تا 24 ماه خدمت کنند.

3- از شرکت (تعاونی) مسافربری خود آموزشگاه حدالامکان استفاده نکنید چرا که از اتوبوس های قدیمی استفاده می کنند. قول اتوبوس اسکانیا را به ما دادند و هزینه آنرا گرفتند موقع رفتن (دقیقه90) ما را سوار اتوبوس ولوو درب و داغون کردند که وسط راه هم خراب شد وکلی معطل شدیم. ترمینال شهر بروید همانجا بهترین اتوبوس را در اختیارتان خواهند گذاشت.

4- در هفته یکبار پست خواهید داشت به مدت 24 ساعت. به این شکل که دو ساعت نگهبانی می دهید و چهار ساعت استراحت می کنید. به راحتی شب ها پست نروید و بخوابید ولی اگر بفهمند برایتان پست تنبیهی می نویسند اما ارزش خوابیدن را دارد. به هیچ عنوان نترسید و اگرنه پشیمان خواهید شد. فقط یادتان باشد با پاسبخش از قبل هماهنگی کنید. در کل دوره دو یا سه بار شما را به همیاری خواهند برد که در واقع حمالی کنید سعی کنید آنرا بپیچانید من را دوبار بردند گفتم دفعه سوم می پیچونم دیگه دفعه سومی وجود نداشت که پشیمون شدم.

5- با خودتان پلیر پخش موسیقی ببرید هرچند بردن آن غیر قانونی است ولی اگر بگیرند زیاد اذیت نمی کنند. باید حواستان باشد دیده نشوید. زیاد سخت نگیرید و با خودتان یکی ببرید خواهید دید که دوره را بریتان لذت بخش تر می سازد. این نکته را بدانید که بعضی ها به وسایل شما علاقه مند می شوند و ممکن است موبایتان را از آن خودشان کنند که در آن وقت دیگر دستتان به هیج جا بند نیست و اگر به کسی بگویید اول از شما می پرسند که به چه حقی با خودتان موبایل آوردید.

6- یکسری افراد  همیشه با عنوان جاسوس و آدم فروش وجود دارد. سعی کنید این افراد را شناسایی کنید و مراقبشان باشید چرا که گاهی برای فقط خود شیرینی هم دوره ای هایشان را می فروشند.

7- بیش از 15 هزار تومان نقدینگی نداشته باشید چرا که دزد همه جا هست. پولهایتان را در کارت عابربانک واریز کنید و هرگاه نیاز داشتید در خود مرکز آموزش خودپرداز برای گرفتن وجه وجود دارد. از خود گروهان ما یک نفر 100 هزار تومان گم کرد که اگر پشت گوشش را دید آن پول را هم پیدا کرد.8- روز اول به شما لباس و وسایلتان را می دهند. اگر لباسهایتان بزرگ یا کوچک بود با دیگران آنها را عوض کنید وگرنه مجبورید هزینه ی زیادی را برای کوتاه یا خریدن لباس هم اندازه تان بپردازید. روز اول من این کار را نکردم ده هزار تومان هزینه خیاطی لباس هام شد. 


بر روی وسایل مورد نیاز کلیک کنید:

 

 

وسایل مورد نیاز:

در دوره آموزشی یکسری وسایل با عنوان استحقاقی به شما تعلق می گیرد که خیلی ها فکر می کنند همان کافی خواهد بود ولی اینطور نیست. من در اینجا وسایل استحقاقی شما و انچه را خودتان باید ببرید به شما خواهم گفت. فکر نکنید وسایلی که در زیر نوشته ام یک کامیون می شود، باور کنید بیشتر از یک ساک جا نمی گیرد. امتحان کنید!

 

استحقاقی ها: بلوز و شلوار کار کلاه کار- اورکت (در فصل سرما) جوراب کمربند با قلاب پوتین پلیور- زیر پیراهن لباس گرم زمستانی- شورت- محلفه- دمپایی-بالش- جانماز ومهر- پتوی سربازی-کیسه انفرادی- حوله حمام- حوله دستی-جعبه واکس- شامپو-خمیردندان-مسواک-صابون-واکس- قند- چای- دستکش کلاه بافتنی(کرکی) می باشند.

 

 

آنچه باید همراهتان ببرید:

لباس گرم

در زمستان در مناطق سردسیر از این مورد قافل نشوید چرا که بعضی شبها نگهبانی یا گشتی خواهید داشت.

لباس شخصی، لباس زیر

لباس خانگی را همراه خودتان ببرید چون در آسایشگاه از پوشیدن آنها لذت خواهید برد. لباس شیک به شما احساس خاصی خواهد داد. بعد از مدتی از یک نوع لباس پوشیدن خسته خواهید شد.   

نخ و سوزن

به دلیل فعالیت زیادی که در دوره آموزشی خواهید داشت احتمال پاره شدن لباستان وجود دارد. نخ را به رنگ مشکی یا سبز یشمی (همرنگ لباس خدمت) ببرید.

حوله حمام، لیف، صابون، شامپو و...

وسایل حمام را حتما با خود ببرید چرا که معمولا 15 تا 20 روز بعد به شما خواهند داد و مجبور خواهید بود در این مدت به حمام نروید دلیل دوم کیفیت بسیار پایین آنها است که خواهید دید.

ژیلت 

بردن ژیلت بلامانع است خیالتان راحت چون من با خودم بردم و دوستانم هم داشتند ولی درباره تیغ مطمئن نیستم.

مسواک و خمیردندان

این جزء استحقاقی شما خواهد بود ولی به دو دلیل بالا اگر خواستید همراه خودتان ببرید.

پودر لباسشویی و مایع ظرف شویی

این دو را می توانید درون قوطی خالی نوشابه های کوچک بریزید تا به راحتی بتوانید آنها را حمل کنید.

مایع دستشویی

می توانید از صابون هم استفاده کنید ولی صابون چون خیس می شود نگهداری آن قدری سخت است و البته مایع بهداشتی تر هم هست.

ناخن گیر

جز وسایل استحقاقی شما نیست پس حتما همراه خودتان ببرید.

دستمال کاغذی

بردن یک جعبه یا یک رول دستمال کاغذی را به شما توصیه می کنم چرا که خریدن دستمال های کوچک از بوفه اصلا مقرون به صرفه نیست و گاهی نیاز به دستمال دارید و بوفه بسته است.

کرم نرم کننده و ضد آفتاب و ژل ضدافونی دست

در زمستان کرم نرم کننده پوست شما را علاوه بر جلوگیری از خشکی زدگی گرم نگه خواهد داشت و کرم ضد آفتاب محافظ خوبی در تابستان است که نباید از هیچ یک قافل شوید و از ژل هم زمانی که امکان شست و شوی دستانتان وجود ندارد می توانید استفاده کنید.  

اسپری و انواع عطر

مخصوصا در فصل تابستان به خاطر تحرک زیاد بوی بد می گیرید و امکان حمام روزانه برایتان وجود ندارد پس حتما همراه خودتان داشته باشید. نگران نباشید بردن هرگونه عطر نه تنها مانعی ندارد بلکه از بابت بردن آن از شما تشکر هم خواهند کرد.

وسایل کمک های اولیه و قرص ها

بردن چسب زخم و باند توصیه می شود چرا که زمانی که یک زخم کوچک برداشتید نمی توانید به بهداری (درمانگاه) بروید و باید به نحوی خود درمانی کنید. قرص سرماخوردگی و از همه مهمتر استامینوفن را فراموش نکنید. در دوره ما سرماخوردگی شایع شده بود و من هم مستثنی نبودم. با وجود اینکه مرتب قرص و شربت سرماخوردگی می خوردم تاثیری نداشت یک شربت گیاهی تهیه کردم که واقعا تاثیر زیادی داشت.

نبات

در هنگام رفتن تب و لرز شدیدی داشتم که هوای سرد هم دوچندانش کرده بود وقتی برای استراحت از اتوبوس پیاده شدم یک لیوان چای خریدم که تصادفا در آن نبات وجود داشت به ثانیه نکشید که حالم خوب شد و بعد از یک ساعت از گرما عرق هم می کردم. فراموش نکنید که همه بیماریها یا تب گرم دارند یا تب سرد که گرمی را با سردی و سردی را با گرمی درمان می کنند.

بسکویت، کیک، نان خرمایی و...

بردن هرگونه خوراکی ساخته شده از آرد به عنوان میان وعده واقعا لازم است چرا که صبحانه را ساعت 5 صبح می خورید و نهار را ساعت 1 بعد از ظهر و با توجه به فعالیت زیادی که دارید بسیار مورد نیاز خواهد بود. هرچند آنجا بوفه دارد ولی چنگی به دل نمی زند.

میوه و آب میوه

خواص میوه به خصوص ویتامین ث آن از هیچکس پوشیده نیست و توصیه می کنم میوه یا کمپوت میوه (مثل کمپوت آناناس یا هر چیز دیگر) را با خود ببرید چون آنجا خبری از میوه یا میوه فروشی نیست اگر هم بدهند هفته ای یک دانه سهم خواهید داشت.

تخمه، پسته و به کلی خشکبار

هر هفته یک بار (در 24 ساعت، 2 ساعت نگهبانی 4 ساعت استراحت) نگهبانی خواهید داشت. علاوه براین گشتی هم که 3 ساعت از شب است در هر ماه یکبار خواهید داشت. به این ترتیب خودتان به اهمیت خشکبار به خصوص تخمه پی خواهید برد.

شکلات و خرما

خرما یک غذای کامل است که متابولیسم بدن را بالا می برد و باعث می شود همواره پر انرژی باشید. خرمای خشک را به راحتی می توانید در جیب خود بریزید و در طی آموزش اگر ضعف کردید از آن بخورید.

در صورتی خرما به دلایلی نبردید با خودتان یک بسته شکلات ببرید.

چای، لیوان و فلاسک انفرادی

چایی که در آنجا به شما می دهند بسیار بد مزه است. پیشنهاد می کنم یک بسته چای کیسه ای(حداکثر 1000 تومان) تهیه کنید و به جای چای آب جوش بگیرید. لیوان استیل با در پوش پلاستیکی مشکی در بازار فراوان است که یکی از آنها را می توانید تهیه کنید و با خود ببرید. لیوان شیشه ای با خود نبرید پشیمانتان می کند.

چاقو میوه خوری، قاشق

چاقو و قاشق را حتما با خودتان ببرید. من قاشق نبردم تا دو روز با دست غذا می خوردم که بوفه قاشق آورد و رفتم از آن قاشق خریدم. چاقوی میوه خوری بردن بلامانع است کل گروه ما و چند گروه دیگر از من چاقو می گرفتند تا پیاز یا پنیر یا هر چیز دیگری که به چاقو نیاز بود را ببرند. خودکفا باشید و به دیگران التماس نکنید.

بشقاب و ظرف یکبار مصرف

به شما ظروفی به نام یقلوی یا سلف می دهند که مجبورید بعد از غذا صبح و ظهر و شب آنرا بشویید. با بردن ظرف یکبار مصرف دیگر نگران شستن ظرف نخواهید بود و بعد از خوردن غذا آنرا دور می اندازید. تنبلی نکنید، بخرید و با خودتان ببرید خواهید دید که زمان استراخت شما خود به خود بیشتر از بقیه خواهد بود.

دربازکن قوطی

یکی خریدم ولی گفتم اگر آنجا کنسرو بدهند حتما باز شده می دهند و آنرا با خودم نبردم. همان روز اول نهار یک کنسرو باز نشده ماهی به من دادند که کلی به این و آن رو زدم تا در قوطی بازکنشان را به من بدهند. در هفته چند بار به شما تن ماهی (شام) می دهند علاوه بر آن برای باز کردن قوطی کمپوت به آن نیاز خواهید داشت.

قفل

به شما کمد هایی داده می شود تا وسایل خود را در آن نگه دارید. با خودتان قفل های درست و حسابی ببرید تا یه وقتی کسی سر وسایلتان نرود. بعضی قفل ها کلیدهای مشابه دارند، حواستان باشد.

خودکار، دفتر

خودکار و دفتری که در بوفه آنجا می فروشند کیفیت پایین و اعصاب خردکنی دارد پس حتما با خودتان ببرید.

ماژیک و غلطگیر

با استفاده از این دو روی وسایل به خصوص دمپایی هایتان شماره یا نامتان را بنویسید وگرنه فاتحه شان را باید بخوانید.نوشتن شماره یا نام روی دیگر وسایل توصیه می شود، چون طرف از پتوش خوشش نمیاد آنرا با پتوی شما عوض می کنه! این اتفاق برای خودم افتاد هر چی هم گفتم که کی پتوش رنگش عوض شده از دیوارهای آنجا صدا در می آمد از هیچکس صدا نمی آمد. حالا باز خوبه ندزدیدنش!

دفتر خاطرات

من خودم از این چیزا خوشم نمیاد ولی چون می دیدم بچه ها مجبور بودن از بوفه آن دفترهای خاطرات به درد نخور را تهیه کنند پیشنهاد می کنم با خودتان ببرید حتی اگر 1 درصد احتمال می دید دلتان بخواهد دیگران برایتان خاطره بنویسند. چرا که آخر دوره از بس همه می خرند و می نویسند شما هم جو می گیرتتان. 

 

 

 

کتاب و مطالعه:

در هفته های اول اینقدر خسته می شوید که حوصله خواندن کتاب را نخواهید داشت و تا به شما استراحت می دهند فقط می خواهید بخوابید ولی پس از مدتی وضعیت تغییر می کند و پیشنهاد می کنم چند مجله همراه خود ببرید چرا که گشت و گذار در آن راحت تر می باشد.

 

 

 

بدانید که ...

اکثر دوستان که می خواهند به خدمت سربازی بروند یک ترس بزرگ از اینکه چه بر سرشان خواهد آمد دارند. اگر تصمیم به رفتن گرفته اید این چند نکته را مد نظر داشته باشید:

1- خودتان را برای خدمت در سیستان و بلوچستان  و یا نقاط صفر مرزی  و شرایط بد آب و هوا آماده کنید. نمی خواهم منفی گرا باشم ولی این جمله را که می گویند: "خونه خاله که نمی روی" را از همین الان برای خودتان جا بیاندازید.

2- شاید نتوانم بگویم شما که مسلمان هستید ولی می گویم شما که خدا را می پرستید از چه چیز دیگر می ترسید وقتی می گویید خدایا به تو توکل کرده ام. اگر به فکر پارتی باشید که صحبت من با شما نیست ولی کسانی که فقط خدا را دارند پس بر او اعتماد کنند. آیا وقتی در کتاب مقدس می خوانید که خدا می گوید از من بترس آیا پیش خود می گویید خدا چه ظالمانه چنین حرفی را زده یا می گویید خدا خواسته ترسم را متوجه او کنم تا چیزی برای ترسیدن دیگر وجود نداشته باشد.

دوستان عزیز خدمت یک دوره کوتاه و گذرا در زندگی شماست که برای مدتی از آنچه دارید دور بمانید تا قدر زندگیتان را بیشتر بدانید ولی متاسفانه وقتی سربازی تمام شد و یک هفته گذشت باز تبدیل به همان آدم دو سال پیش می شوید.

در طول خدمت بعضی ها می گویند دلم برای مادر یا پدر یا هر شخص دیگری تنگ می شود ولی در کمال تعجبتان باید بگویم بیشتر از مادر دلتان برای خودتان تنگ می شود چون می بینید آن کسی که بوده اید دیگر نیستید و یک فرد جدید با زندگی جدید هستید. باز هم از شما خواهش می کنم از خدمت یک غول نسازید آن را یک مرحله ای برای تغییر بدانید. همانطور که خدا می گوید من سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهم مگر آنکه خود آن قوم تغییر کنند.

ترس مدت هاست در دل جوانان ایرانی راه پیدا کرده و فقط معادلات روزانه را می بینند. قدری هم توکل صادقانه لازم است آنوقت می بینید آن قدر که فکر می کردید دشوار نیست. هرجا کم آوردید که نه همه جا فقط از خدا کمک بخواهید.

 

خدمت سربازی در دیگر کشور ها

این لینک شامل مقررات سربازی در دیگر کشور ها می باشد.

 

این شعر مولوی را هیچ گاه فراموش نکنید:

این همه هیچ است چون می بگذرد            تخت و بخت و امر و نهی و گیر و دار

آن قسمت "امر و نهی و گیر و دار" برای شما گفته شده. موفق و سربلند باشید.

 

    آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 01:31 ب.ظ

جمعه 4 اسفند 1396 06:20 ب.ظ
این اولین بار است که من اینجا را دیدم و من واقعا خوشحال هستم که همه را بخوانم
به تنهایی
جمعه 4 اسفند 1396 05:59 ب.ظ
شما واقعا یک وب مستر عالی هستید. بارگذاری وب سایت
سرعت باور نکردنی است به نظر می رسد که شما هر ترفند منحصر به فرد را انجام می دهید.
همچنین، محتویات masterwork هستند. شما انجام داده اید
کار بزرگ در این موضوع!
جمعه 4 اسفند 1396 05:54 ب.ظ
Heya فقط می خواست به شما یک سر سریع و به شما اجازه می دانم چند از تصاویر به درستی بارگیری نیست.
من مطمئن نیستم که چرا اما من فکر می کنم یک مسئله اتصال است.

من آن را در دو مرورگر وب مختلف آزمایش کرده ام و هر دو نتایج مشابهی را نشان می دهند.
جمعه 4 اسفند 1396 05:47 ب.ظ
این برای من بسیار قابل توجه است که یک سایت داشته باشد که برای دانش من مفید باشد.
با تشکر admin
سه شنبه 1 اسفند 1396 07:23 ب.ظ
In my opinion, when the ratrio concerning daily lie being a lever, values is its own point, while usimg proper rocker,
it might become a amazing someone.
دوشنبه 30 بهمن 1396 12:29 ق.ظ
موارد فوق العاده از شما، مرد من تو را در نظر دارم
چیزهایی که پیش روی شماست و شما به سادگی فوق العاده هستید.
من واقعا دوست دارم آنچه شما اینجا دریافت کرده اید
واقعا دوست دارید که شما در حال بیان و بهترین راه که در آن شما آن را ادعا.
شما آن را لذت بخش و شما هنوز هم برای نگه داشتن آن قابل درک.
بی صبرانه منتظرم تا از تو چیزهای بیشتری یاد بگیرم. این واقعا یک وبسایت عالی است.
جمعه 27 بهمن 1396 05:11 ب.ظ
ما یک گروه از داوطلبان هستیم و یک طرح جدید در جامعهمان ایجاد می کنیم.
سایت شما با اطلاعات ارزشمند برای کار در اختیار شما قرار داد. شما کار بزرگی انجام داده اید و کل جامعه ما برای شما سپاسگزار است.
سه شنبه 17 بهمن 1396 04:44 ب.ظ
اینها ایده های فوق العاده ای در مورد وبلاگ نویسی هستند. بعضی از آنها را لمس کرده اید
چیزهای خوب اینجا. هر چی رو به عقب برگردونی
سه شنبه 17 بهمن 1396 12:05 ق.ظ
Excellent post but I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?

I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.
Thank you!
یکشنبه 15 بهمن 1396 05:21 ب.ظ
Thanks for finally talking about >راهنمای دوره آموزشی خدمت سربازی - باید ها و
نباید های دوره آموزشی <Loved it!
سه شنبه 10 بهمن 1396 03:01 ب.ظ
خیلی عالی و ممنون
دوشنبه 2 بهمن 1396 07:55 ب.ظ
شما باید بخشی از یک مسابقه برای یکی از آنها باشید
وبلاگ های با کیفیت بالاتر در وب. من قصد دارم به شدت توصیه این وب سایت!
جمعه 29 دی 1396 07:20 ب.ظ
شما واقعا آن را با ارائه خود به نظر می رسد بسیار آسان است
من این موضوع را واقعا پیدا می کنم که فکر می کنم هرگز درک نمی کنم.
این بیش از حد پیچیده و بسیار گسترده ای برای من به نظر می رسد. من منتظر پست بعدی خواهم بود
سعی کنید چنگ بزنید
چهارشنبه 27 دی 1396 10:21 ب.ظ
با تشکر از اینکه برای به اشتراک گذاشتن چنین نظرات دلخواه طراحی شده است، نوشتن مقاله بسیار سخت است، به همین دلیل من آن را به طور کامل خواندید
دوشنبه 18 دی 1396 10:50 ق.ظ
مرسی
شنبه 16 دی 1396 02:49 ب.ظ
سربازای عزیزی که خدمتشون تموم شده بیان اصفهان برا مسافرت بهشون تخفیف میدم برای اجاره موقت آپارتمان،خوش بگذره
چهارشنبه 6 دی 1396 11:55 ق.ظ
با تشکر اطلاعات خیلی خوبی بود
یکشنبه 3 دی 1396 08:50 ب.ظ
اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید عالیییی بود
یکشنبه 26 آذر 1396 02:22 ب.ظ
کسانی که تاریخ 96/10/02 اعزام شدن نهسا یزد اردکان نیروی هوا فضای سپاه بیان به تلگرام t.me/yazdnahsa
جمعه 24 آذر 1396 04:19 ب.ظ
پست بسیار عالی من فقط بر وبلاگ شما تردید کردم
و می خواست به ذکر است که من واقعا لذت بردن از گشت و گذار در اطراف پست های وبلاگ شما.

پس از همه من به اشتراک شما در خوراک خود و من هستم
امیدوارم که خیلی زود نوشتید
جمعه 24 آذر 1396 11:26 ق.ظ
سلام از دوستانی که شهید چمران کرج بودن کسی هست بگه چجور جاییه؟ بعدش اصولا کجا میندازن؟
روز اول نگه میدارن یا چند روز میفرستن مرخصی؟
سه شنبه 21 آذر 1396 02:09 ب.ظ
1 دی شهید چمران کرج. کسی اطلاعتی ازش داره؟
دوشنبه 20 آذر 1396 12:29 ب.ظ
اعزامی های ۱ دی ۱۳۹۶ به آدرس تلگرام زیر بیایین.. بچه ها اونجا هستن آشنا شیم همگی padafande_semnan@
جمعه 17 آذر 1396 09:49 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
though you relied on the video to make your point.
You clearly know what youre talking about, why waste your
intelligence on just posting videos to your site when you could
be giving us something informative to read?
جمعه 17 آذر 1396 09:40 ب.ظ
Link exchange is nothing else except it is just placing the other person's webpage link on your page at proper
place and other person will also do similar for you.
جمعه 17 آذر 1396 08:37 ب.ظ
I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you build this web site yourself?
Please reply back as I'm trying to create my
very own website and would like to learn where you got this from or exactly what the theme is named.

Thank you!
جمعه 17 آذر 1396 07:50 ب.ظ
If you would like to get a good deal from this paragraph then you have
to apply these methods to your won blog.
جمعه 17 آذر 1396 07:38 ب.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for games
جمعه 17 آذر 1396 07:27 ب.ظ
If some one desires to be updated with most recent technologies
after that he must be visit this site and be up to date everyday.
جمعه 17 آذر 1396 11:34 ق.ظ
Hey! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be
okay. I'm definitely enjoying your blog and look forward to
new posts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30